Naturalny środek czyszczący

Troszcząc się o środowisko, najlepiej zacząć od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Sprzątając dom, możemy ograniczyć stosowanie silnej chemii, na rzecz nietoksycznych, naturalnych substancji myjących.  Sprawdź, jak łatwo przygotować  ekologiczny środek czyszczący o uniwersalnym zastosowaniu.

Ekologiczne sprzątanie to nic innego, jak  stosowanie naturalnych środków czystości. W skład tej uniwersalnej receptury wchodzą tylko przyjazne środowisku, nietoksycznych substancje, które zwykle znajdują się w każdym domu. Wszystkie z nich  naturalnie wykazują właściwości czyszczące i odkażające.

I.  SKŁADNIKI I ICH WŁAŚCIWOŚCI:

  • 100 ml. octu spirytusowego 

Ocet to powszechnie znany i skuteczny środek w walce z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Usuwa pleśń, kamień, osad z kawy i herbaty, neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Doskonale sprawdza się przy myciu  szklanych powierzchni i luster,  przy czym nie pozostawia smug.

  • Łyżeczka sody oczyszczonej

Soda to kolejny obok octu domowy niezbędnik. Usuwa tłuszcz, kamień i spaleniznę. Sprawdza się przy myciu kuchenki,  zlewu, wanny, czy kabiny prysznicowej.

  • Łyżeczka olejku kokosowego

Olejek z kokosa działa oczyszczająco i antyseptycznie, dodatkowo nawilża  i pozostawia połysk na sprzątanych powierzchniach.

  • 5 kropli olejku z drzewa herbacianego

Ekstrakty z drzewa herbacianego posiadają silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Doskonale odkażają i dezynfekują.

  • 10 kropli olejku pomarańczowego

Olejek pomarańczowy wykazuje działanie bakteriobójcze i sterylizujące. Dodatkowo jego orzeźwiający, świeży zapach  wpływa uspokajająco i relaksująco na otoczenie.

II. NATURALNE ŚRODKI CZYSTOŚCI SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 

W naczyniu odmierz 100 ml. octu spirytusowego, dodaj malutką łyżeczkę olejku kokosowego oraz tyle samo sody oczyszczonej. Całość  delikatnie zamieszaj. Soda i ocet wchodzą w reakcję, dlatego płyn spieni się, ale po chwili opadnie. Za pomocą kroplomierza, dodaj 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i około 10 kropli olejku z pomarańczy. Możesz również użyć innego ulubionego olejku zapachowego np. lawendowego. Całość uzupełni wodą i przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Tak przygotowany preparat można stosować jako uniwersalny środek czyszczący. Nadaje się do sprzątania fotelik do karmienia,  czy  do odkażania blatów kuchennych. Pomoże również w czyszczeniu łazienki.

Zapraszam Cię do Polubienia  Gaja Blog na Facebooku  i obserwowania  Gaja Blog na Instagramie