Filmy animowane, które warto zobaczyć z dzieckiem

W dobie ekranu, kolorowe wyświetlacze częściej dzielą, niż łączą. Wiadomo jednak, że z dozą rozsądku i umiaru multimedia mogą służyć rodzinie. Wspólne oglądanie wartościowych obrazów uczy, bawi oraz pogłębia rodzinne więzy. Poznajcie listę mniej lub bardziej znanych filmów animowanych, które warto zobaczyć z dzieckiem.

I. „Kubo i dwie struny” (2016) reż.: Travis Knight

Najnowsza produkcja Studio Laika to przepiękna animacja osadzona w feudalnej Japonii. Już od pierwszych minut do fotela przykuwa hipnotyzująca melodia i obraz ożywionych figurek orgiami. Takim oto sposobem, tytułowy Kubo opowiada magiczne historie. Wkrótce i jemu przyjdzie przeżyć prawdziwą przygodę. Aby uwolnić się od demonów rodzinnej przeszłości, musi odnaleźć zbroję swojego zmarłego ojca. Całość ogląda się z zapartym tchem, zachwyca zarówno opowiadana historia jak i sposób produkcji. Film powstał przy użyciu techniki „rapid prototyping” co pozwoliło kukiełkom odgrywać rolę w sposób zbliżony do prawdziwego aktorstwa. Ręcznie wykonane marionetki płynnie się poruszają, odpowiednio zmieniają mimikę, dając wyraz prawdziwym emocjom. (Sami zobaczcie jak zostało to zrobione.)

II. „Horton Słyszy Ktosia” (2008) reż.: (2008) reż.: Steve Martino

Przyjemny w odbiorze, zabawny film animowany, spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym . Słoń Horton nawiązuje kontakt z mieszkańcami miniaturowego miasteczka Ktosiowa. Nikt poza nim jednak, nie słyszy Ktosiów ani nie wierzy w ich istnienie. Ta prosta bajka to metaforyczna opowieść pełna ukrytych treści. Odnajdziemy tu odwołania do wiary w Boga, utotpi czy jaskini platońskiej. Dorosły widz będzie się doskonale bawił przy odkrywaniu kolejnych znaczeń. Najmłodsi zaś dostaną cenną lekcję o tolerancji, indywidualności i pewności siebie.

III. WALL.E (2008) reż.: Andrew Stanton

To wizja przyszłości, w której po ludziach na Ziemi zostają tylko śmieci. Robot WALL. E na co dzień zajmuje się porządkowaniem planety. Pracuje wytrwale i systematycznie, układając sterty złomu. Okazuje się, że nie jest to bezduszna maszyna, ale istota czująca. WALL.E wieczorami wzrusza się, oglądając stare taśmy z musicalami, a jego przyjacielem jest wdzięczny karaluch. Monotonię życia przerywa Eva – robot, który został wysłany na Ziemię w celu odnalezienia śladó życia. W dalszej części filmu obserwujemy uroczy romans pomiędzy tą dwójką, oraz realizację ważnej misji. WALL.E to prawdziwie wzruszająca i pouczająca bajka, pozbawiona komercyjnej otoczki, właściwej hollywoodzkim produkcjom.

IV. „Mały Książę” (2015) reż.: Mark Osborne

W filmie, znana z książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego opowieść o Małym Księciu, staje się niejako tłem innej historii. Współczesny problem wyścigu szczurów i uwięzienia w machinach korporacji prezentuje tu matka głównej bohaterki. Kiedy dziewczynka buntuje się przeciwko skrupulatnie zaplanowanemu programowi dnia, poznaje tę bardziej spontaniczną i magiczną stronę życia. Wtedy pojawia się Mały Książę i pilot, by znów przypomnieć o tym, co najważniejsze.

V. „Fantastyczny Pan lis” (2009) reż.: Wes Anderson

Miejscowi farmerzy chcą pozbyć się lisa, który wyrządza szkody w ich gospodarstwach. Jak na lisa przystało, ten jest sprytny i tak łatwo nie odpuści. Film powstał przy użyciu rzadko już dziś stosowanej w kinie, animacji poklatkowej. Wes Anderson serwuje nam wyśmienity humor, niebanalne dialogi i doskonale skonstruowane postacie. W efekcie to fantastyczna kukiełkowa bajka z morałem. Zderzenie dwóch światów zwierzęcego i ludzkiego, przy jednoczesnym ukazaniu różnic oraz podobieństw między nimi.

VI. „Coco” reż. Lee Unkrich (2017)

W sercu Małego  Miguel’a ciągle gra muzyka. Chłopiec ma wprost wrodzony talent do śpiewu i gry na gitarze. W jego domu jednak, z początkowo niewiadomych powodów muzyka jest zabroniona. Pewnego dnia, Miguel na przekór rodzinie postanawia spełnić swoje marzenia i wystąpić na scenie.  Wówczas rozpoczyna się jego barwna, odrobinę niebezpieczna, a momentami zaskakująca przygoda.  „Coco” to piękny obraz kultury meksykańskiej, w której wzajemnie współistnieją i przenikają się  światy – żywych i umarłych. To pełen kolorów i muzyki bajkowy scenariusz opiewający wartość rodziny.

 

Które z filmów widziała już twoja rodzina?

Zapraszam Cie do Polubienia Gaja Blog na Facebooku  Obserwowanie Gaja Blog na Instagramie

 • Ewka85

  Widzieliśmy tylko W.ALLE, ale jeśli znajduje się na tej liście to znaczy, że reszta też nam się spodoba. Jeśli tylko będzie okazja, zobaczę z moją córką 🙂

  • Gaja

   Cieszę się i polecam 🙂

 • Kretka

  Jeszcze Horton I Lis do zobaczenia, reszta jak najbardziej wspaniała, do naszych ulubionych należą jeszcze: Sektety morza, Mój sąsiad Totoro I Idlot

  • Gaja

   Z twoich propozycji widzieliśmy tylko Odlot,także chętnie sprrawszę ☺

 • Agata Gliwa (Gusiekk)

  Super propozycje na weekend 🙂