Długoterminowe karmienie piersią

Karmienie maleńkiego niemowlaka jest raczej powszechnie akceptowalne, nawet w miejscach publicznych. Inaczej jest w przypadku większego dziecka. Roczniak czy dwulatek przy piersi mamy,  to według większości społeczeństwa rzecz nienormalna wręcz perwersyjna.Czy mając takie zdanie nie myślimy zbyt płytko i stereotypowo? Warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę jest ten właściwy moment na odstawienia od piersi, oraz  jakie korzyści daje długoterminowe karmienie piersią.

Kiedy odstawić od piersi?

Każde dziecko dorastając, przechodzi przez pewne etapy, podczas których stopniowo odseparowuje się od rodziców i  staje się samodzielne. Najpierw, dosłownie odcina się od pępowiny i uczy się żyć poza macicą. Kolejnym krokiem jest właśnie odstawienie od piersi.  W opinii ekspertów odpowiedni moment, to czas kiedy u dziecka  zanika potrzeba ssania.  Najczęściej dzieje się to między drugim a trzecim rokiem życia.  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią dwa lata  lub dłużej, w zależności od chęci zainteresowanych. Niezaspokojona potrzeba nie zanika samoistnie, a  w rezultacie  może objawiać się negatywnymi emocjami. Zbyt pospieszne odstawienie od piersi może skutkować  napadami złości i przedłużonym lękiem separacyjnym.

Jakie korzyści daje długoterminowe karmienie piersią?

Niemało jest opinii, że po roku, mleko z piersi jest bezwartościowe, a naturalne karmienie uzależnia dziecko od matki. Pierś wcale nie zniewala, a wręcz przeciwnie wspomaga proces samostanowienia. Dzieci długo karmione piersią wykazują się większą samodzielnością i niezależnością już we wczesnym dzieciństwie. Bliskość matki daje poczucie spełnienia i bezpieczeństwa, a zaspokojone potrzeby nie przeobrażają się w negatywne emocje. Tym samym dzieci są bardziej ufne, bezproblemowo nawiązują kontakty i budują zdrowe relacje z innymi. Mniej się złoszczą i łatwiej je  zdyscyplinować.

Jak wygląda karmienie piersią dziecka powyżej pierwszego roku życia?

Karmienie piersią małego dziecka w praktyce przebiega inaczej niż karmienie niemowlaka. Roczne czy dwuletnie dziecko nie przystawia się do piersi, co dwie, trzy godziny. Zwykle spożywa stałe pokarmy i nimi zaspokaja największy głód. Szybko uczy się, że nie dostanie piersi na placu zabaw, czy przy gościach. Pokarm matki jest wciąż wartościowym dodatkiem do diety dziecka, wzmacnia odporność  oraz pełni funkcję emotywną. Nadal dostarcza cennych składników odżywczych i skutecznych przeciwciał.  Dzięki temu  układ immunologiczny dziecka jest silny i potrafi skutecznie zwalczać chorobotwórcze zagrożenia. Mleko matki to także pokarm emocjonalny. Pierś przynosi pocieszenie i ukojenie. Doświadczenie tego rodzaju bliskości ma nieoceniony wpływ na rozwój psychologiczny i społeczny dziecka.

Jak radzić sobie z krytyką?

Karmienie po pierwszym roku życia wzbudza kontrowersje wielu osób. Tymczasem,  widok dziecka w tym wieku z butelką mleka lub smoczkiem nikogo nie dziwi. Choć na tym etapie karmienie odbywa się zwykle w sytuacjach prywatnych, często nie da się ukryć przed innymi, że dziecko wciąż je z piersi. Słowa krytyki płyną nierzadko, również ze strony najbliższych. Nie zawsze mamy podobne poglądy na temat wychowania dziecka. Spory i dyskusje na ten temat pojawiają się ciągle. Najlepszą odpowiedzią na uwagi, dotyczące karmienia piersią, okazuje się być wyznaczenie granic wolności wyboru. Warto powiedzieć,że ten układ w naszym przypadku się sprawdza i obu stronom jest z tym dobrze. Nie ma nic złego w czekaniu na naturalne zakończenie pewnego etapu. Dziecko tak samo wyrośnie z piersi, jak i wyrosłoby z butelki. A wybór pomiędzy pokarmem matki, a mlekiem modyfikowanym pozostaje kwestią indywidualną.

Większość mam, które z satysfakcją zakończyły swoją mleczną drogę, przyzna że karmienie piersią to jeden z najpiękniejszych, aspektów macierzyństwa. Choć po tej ścieżce nogi same cię nie niosą i bywa naprawdę ciężko, można na niej doświadczyć piękna i harmonii. Matka i dziecko w okresie karmienia piersią żyją w  niespotykanej symbiozie miłości. Nawzajem obdarowują się wyjątkową  bliskością i czułością. Oboje w tej konfiguracji czerpią korzyści. Z  piersi matki płynie nie tylko życiodajny pokarm, ale i najprawdziwsza miłość. A niewypowiedziana wdzięczność dziecka objawia się w jego rozwoju i zachowaniu.

A jakie jest twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoją opinią w komentarzu. Jak długo  karmiłaś lub zamierzasz karmić swoje dziecko piersią? Czy karmiąc dłużej niż rok spotykasz się z negatywnymi opiniami?

Zapraszam do Polubienia  Gaja Blog na Facebooku  i obserwowania  Gaja Blog na Instagramie

 • Katarzyna Słotołowicz Dzik

  Tak to wiąże dziecko z matką i jest czymś wyjątkowym.Dodam iż mleko modyfikowane jest np 5 powyżej 2,5 roku życia a ja nie uważam modyfikowanego przykładowo bo to jednak jest sztuczne. Wolę wcale nie podawać. A mam awaryjnie jedno pudełko bo antybiotyk zażywać byłam zmuszona i na opakowaniu owego mleka pisze „Karmienie piersią jest najbardziej właściwym sposobem żywienia niemowląt….itp”

 • Little_witch

  A ja nie mogłam karmić piersią i jak czytam takie rzeczy to mnie szlag trafia, że niby moje dziecko z tego powodu będzie takie poszkodowane i skrzywdzone? Bo bliskości mu nie daje? Bardzo chciałam karmić piersią i wiem o wszystkich zaletach z tym związanych, ale uwazam że do wszystkiego trzeba mieć zdroworozsądkowe podejście. Do dzisiaj żałuję że się nie udało. Ale w momencie kiedy odpuściłam – mała miała jakieś 3 miesiące – to obie jesteśmy szczęśliwsze. Mamy dla siebie więcej czasu na zabawy i przytulanie a nie na frustrację.

  • Niektóre sytuacje życiowe , pomimo chęci wykluczają karmienie piersią. Niestety nie da się tego przewidzieć, ale butelką również można karmić z miłością.

 • Małgorzata Ostasz

  Karmienie to piękna rzecz… póki nie mamy kryzysu laktacyjnego 🙁 Mi mój kryzys przyszedł po pół roku karmienia i przysporzył mi wiele nieprzespanych nocy. Po kilku różnych metodach udało mi się go przetrwać dzięki lactosanowi ale ile stresu się najadłam to moje 🙁